Jakie czytanie na Wigilię wybrać? Poradnik dla ciekawych tradycji i znaczenia wigilijnych tekstów

Wigilia Bożego Narodzenia to wyjątkowe święto, które gromadzi rodziny przy wspólnym stole pełnym tradycyjnych potraw, a także otacza je atmosferą refleksji, radości i duchowych przeżyć. Celem tego artykułu jest zgłębienie treści oraz tradycji związanych z wyborem odpowiednich czytań na tę wyjątkową uroczystość. Zastanówmy się wspólnie, jakie teksty biblijne i inne związane z wigilijnym wieczorem wybrać oraz jak zachęcić rodziców, dziadków i dzisiejszą młodzież do poznanowania i pielęgnowania tych wartościowych wigilijnych zwyczajów.

Pismo Święte na Wigilię – znaczenie czytań i ich wybór

Zastanawiasz się jakie czytanie na Wigilię wybrać oraz dlaczego akurat te fragmenty Pisma Świętego czytane są podczas tego wyjątkowego wieczoru? Odpowiadając na te pytania, warto zwrócić uwagę na główne przesłanie wigilijnego wieczoru, czyli narodziny Jezusa Chrystusa, które są przedstawione w Ewangelii św. Łukasza.

Ewangelia św. Łukasza – czytanie opowiadające o narodzinach Jezusa

Zwyczajem rodziny katolickiej jest czytanie Ewangelii według św. Łukasza: 2, 1-20. Ten fragment opowiada o narodzinach Jezusa w Betlejem oraz o objawieniu się aniołów pasterzom, którzy udali się do stajenki, aby oddać cześć nowo narodzonemu Dzieciątku. To właśnie to czytanie na Wigilię jest najbardziej powszechnym i znanym, choć oczywiście nie jedynym, którego można użyć.

Inne fragmenty czytań biblijnych związanych z narodzinami Jezusa

Jeśli jednak zastanawiasz się które czytanie na Wigilię wybrać poza Ewangelią św. Łukasza, istnieje kilka innych fragmentów, które warto rozważyć. Pozostałe czytania związane z narodzinami Jezusa można odnaleźć w Ewangelii św. Mateusza (1, 18-25; 2, 1-12). W tych fragmentach przedstawiona jest historia narodzin Jezusa z perspektywy św. Józefa, również opowieść o wizycie Mędrców ze Wschodu oraz o ucieczce Dzieciątka Jezus z Egiptu z powodu zagrożenia ze strony Heroda.

Przykład zastosowania czytań na Wigilię z Ewangelii św. Jana

Warto również pomyśleć nad czytaniem na Wigilię z Ewangelii św. Jana (1, 1-18), gdzie przedstawione jest tzw. Prolog, czyli słowa wprowadzające do dzieła, mówiące o Słowie Bożym – Logos, który stał się ciałem. Jako że Wigilia to święto oczekiwania na przyjście Jezusa na świat, w tym przypadku czytanie może dostarczyć głębszego znaczenia i wartości duchowych dla katolików.

Jak wybrać odpowiednie czytanie na Wigilię dla swojej rodziny?

Istotne jest, aby wybór czytania na Wigilię był podyktowany uczuciami, wartościami oraz kolorytem duchowym rodziny. Jeśli w Twojej rodzinie panuje atmosfera refleksji i kontemplacji, może warto zdecydować się na czytanie z Ewangelii św. Mateusza, gdzie przedstawione są historie z życia Maryi i Józefa, jak i narodziny Jezusa z perspektywy Józefa. Jeśli natomiast panuje atmosfera radości, coś więcej niż szczęście – to dobrą propozycją będzie czytanie z Ewangelii św. Jana.

Umiejętność czytania Pisma Świętego jako element ważny na wigilijnym stole

Umiejętność czytania Pisma Świętego – zarówno fragmentów Ewangelii jak i innych tekstów – jest niezbędnym elementem Wigilii. Wybór czytania na Wigilię oraz sposób jego czytania, to także okazja do przekazania wartości duchowych dzieciom, młodzieży oraz rodzicom, którym warto nauczyć właściwej postawy wobec Pisma Świętego. Dbajmy więc o jakość tego elementu tradycji.


Wspólnie zastanowiliśmy się jakie czytanie na Wigilię wybrać. To jednak nie jest tylko chwilowe czytanie na święta, ale warto przekazać dzieciom, wnukom i cały naszej rodzinie tę tradycję oraz znaczenie Pisma Świętego, aby oswoić się ze słowem Bożym oraz pielęgnować wartości duchowe dla nas samych i dla naszych najbliższych.

Wybór odpowiedniego czytania na Wigilię

Wigilia to wyjątkowy czas, podczas którego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego czytania Pisma Świętego. Najbardziej powszechnym fragmentem jest Ewangelia św. Łukasza (2, 1-20), opowiadająca o narodzinach Jezusa i objawieniu się aniołów pasterzom. Możemy jednak rozważyć także inne czytania związane z narodzinami Jezusa – Ewangelia św. Mateusza (1, 18-25; 2, 1-12), prezentująca historię z perspektywy św. Józefa, czy Ewangelia św. Jana (1, 1-18), przedstawiająca Słowo Boże jako Logos stający się ciałem. Kluczowe jest dostosowanie wyboru czytania do wartości, uczuć i duchowej charakterystyki rodziny. Dbajmy o umiejętność czytania Pisma Świętego oraz przekazywanie wartości duchowych dzieciom i rodzicom, aby utrwalić tę piękną tradycję.

Polecane atrakcje dla Ciebie:

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Prev
Odmawianie różańca: Jaką część różańca odmawia się w poniedziałek i inne dni tygodnia

Odmawianie różańca: Jaką część różańca odmawia się w poniedziałek i inne dni tygodnia

Różaniec to piękna i skuteczna forma modlitwy polecana zarówno przez Kościół,

Next
Ile lat miała Maryja, gdy urodziła Chrystusa? Rozwiązanie zagadki wieku Matki Bożej.

Ile lat miała Maryja, gdy urodziła Chrystusa? Rozwiązanie zagadki wieku Matki Bożej.

Wiek Maryji w momencie narodzin Chrystusa przez wieki budził zaciekawienie

You May Also Like